Region Jämtland Härjedalen

UR ARKIVET

Dans

Upptäck dans som scenkonst – kurs för män

2025 Ur arkivet

Under 2025 och 2026 arrangerade Estrad Norr en communitydanskurs för män, där deltagarna fick utforska dans som konstnärligt uttryck genom rörelse, improvisation och gemensamt skapande.

Under 2025 och 2026 genomförde Estrad Norr en communitydanskurs för män med fokus på rörelse, kreativitet och dans som konstnärligt uttryck.

Kursen riktade sig till deltagare med olika erfarenheter av dans och gav möjlighet att utforska kroppens rörelsemöjligheter genom övningar, improvisation och gemensamt skapande. Arbetet fokuserade på fysisk medvetenhet, uttryck och mötet mellan människor genom dans.

Deltagarna fick även en inblick i hur professionell danskonst kan utvecklas tillsammans med amatörer och ta del av metoder för uppvärmning, träning och rörelsearbete. Kursen utgick från ett tillåtande och utforskande arbetssätt där nyfikenhet och deltagarnas egna erfarenheter stod i centrum.

Kursledare

Kursen leddes av danskonstnären Maria Ulriksson, som har lång erfarenhet av arbete inom dans och scenkonst både nationellt och internationellt.

Maria Ulriksson har under flera år arbetat med konstnärliga projekt som utforskar relationen mellan människor, rörelse och delaktighet. Dansfilmen Omsorger, som skapades tillsammans med jämtländska män och producerades av Estrad Norr, hade premiär 2024 och bidrog till ett ökat intresse för dansprojekt riktade till män.

Foto: Estrad Norr